top of page

Ako si predstavujem lídra Európskej únie

EVA POLGÁRYOVÁ (3. miesto)

 

Ťažko mi je hovoriť o ideáloch, pretože ideálne ideály neexistujú. Niekto sa môže stotožniť s lídrom, ktorého ja vyprofilujem, pre iného môže znamenať katastrofu. Preto sa sústredím na aspekty, ktoré musí mať každá kvalitná vedúca osobnosť.

 

Na začiatok je dôležité pomenovať a poukázať na prvky, s ktorými sa nestotožňujem.

 

Politika a vodcovstvo nie je pre každého, pretože si vyžaduje osobnostné aj profesionálne kvality. Pre kvalitného vodcu nesmie byť primárnou satisfakciou zárobok či vplyv. Keď mu ide len o ne, nemusí „politikárčiť“, to sa môže stať aj „kartelovým bosom vo Venezuele“.

 

Naplnením by malo byť zadosťučinenie z riadenia spoločnosti tak, aby fungovala a prosperovala. Pod prosperitou si predstavujem rozvoj bez toho, aby sme ohrozovali ostatné štáty a ničili životné prostredie. Fungovanie spoločnosti je závislé na správnych rozhodnutiach, nie rozhodnutiach vytvorených pod tlakom verejnosti a veľakrát neodbornej verejnosti. Vyhovieť rozvášneným laikom len zo strachu o svoju pozíciu a stratu voličov je zbabelé. Líder nerobí rozhodnutia pre voličov, ale pre ľudí a napredovanie krajiny. Niekedy nevieme odhadnúť správnosť rozhodnutí. Ich funkčnosť alebo nefunkčnosť ukáže čas. Dôležité je vedieť ich spracovať a interpretovať verejnosti. Môže byť génius s riešením na všetky problémy, keď nehovorí jazykom ľudu, nestretne sa s úspechom. Potrebné je voliť primeraný verbálny aj neverbálny prejav vzhľadom k zloženiu poslucháčov v publiku. Občanov nezaujímajú percentá a grafy, zaujíma ich, či budú oni so svojimi rodinami v bezpečí. V neľahkých situáciách chcú niekomu veriť. Dôveryhodnej osobnosti, ktorú si predstavujem, nesmie chýbať chrbtová kosť – „bezstavovce do politiky nepatria“. Líder sa nemusí páčiť všetkým, ale podstatné je, aby občania vedeli, aké hodnoty zastáva. Mal by zastávať hodnoty ako sú: dôstojnosť človeka, kvalitná zdravotná starostlivosť, vzdelanie a ochrana životného prostredia.

 

Dostávame sa k osobnostnej charakteristike.

 

Vedúca osobnosť musí mať charizmu, rešpekt, trpezlivosť, vízie, byť komunikatívna, dôveryhodná s vlastným názorom a schopnosťou viesť. Charizmu preto, aby bola ľuďom sympatická, aby cítili, že je jednou z nich. Rešpekt je potrebný na zachovanie pokoja v krajine, slovo lídra musí mať váhu, preto je lídrom. On alebo Ona musí byť osobnosťou. Je dôležité, aby mala vlastný názor, no nedá sa ho mať na všetko. Správny líder sa obklopí solídnymi odborníkmi, ktorí mu poskytnú relevantné informácie. Ľudia do funkcií by mali byť vyberaní na základe schopností, nie známostí.

 

Chceme vo vedení optimistu či realistu?

 

Áno, svet potrebuje naivných rojkov v rovnakej miere ako realistov, ale utópia v kombinácii s politikou nie je najšťastnejšie riešenie. Líder musí mať vízie a entuziazmus, ale aj triezvy pohľad na vec a stáť nohami pevne na zemi.

 

Náplň Jeho/Jej práce si predstavujem jednoducho a predsa tak zložito.

 

Univerzálna pravda neexistuje a vyhovieť väčšine, nie je vždy najlepšie a vyhovieť všetkým je nemožné. Uvedomujem si, že ak chceme v Európskej únií demokraciu, tak bude politická scéna vždy naklonená sociálnejšie. Aj napriek svojej nedostatočnej odbornosti načrtnem témy, ktorými sa podľa mňa ideálna vedúca osobnosť by mala zaoberať. Hlavný bod je vyrovnávanie rozdielov medzi občanmi. Milióny z nich trpia hladom, chudou a nedostatočným sociálnym zabezpečením. Treba ich nasýtiť a liečiť. Ďalej im treba dať zmysel. Motivovať ich a vysvetliť im dôležitosť vzdelania a vzájomnej pomoci. Naviesť ich na hľadanie správnych riešení a k poznaniu a pochopeniu svojich práv a povinností. Sýti a zdraví budú mať energiu a motiváciu na vzdelávanie sa. Informovanosť a vzdelanie prispieva k vytváraniu rovnosti šancí a možností na zamestnanie sa. Vzdelanie je kľúčový pilier v ich životoch na ceste k finančnej nezávislosti. Finančná nezávislosť je dôležitá pre samostatnosť a slobodu rozhodovania jedincov o svojom živote. Títo jedinci by mali byť vzdelávaní a vedení k ochrane životného prostredia. Šetrný prístup k prírode a rozvoj alternatívnych zdrojov energií je a bude pre nás v blízkych rokoch dôležitý.

 

Podstatné je nezakrývať si oči pred postupnosťou rozhodnutí. Postupovať malými krokmi, ale napredovať. Na piesku sa mrakodrap vybudovať nedá. Problémy načrtnuté vyššie sú ťažko riešiteľné. Líder Európskej únie by sa mal vedieť postaviť k ťažko riešiteľným problémom tak, že sa spoločnosť vždy posunie. Aj keď sa posunieme len o málo, bude pohyb dopredu.

 

Tatko vyzerá líder pre Európsku úniu. 

bottom of page